کد خبر: 1013119 تاریخ انتشار: 1394/05/13 18:05

مصرف ماست و بروز انواع بیماری ها

وقت نیوز - یک کارشناس طب سنتی گفت : مصرف ماست در افراد سرد مزاج موجب بروز آبریزش بزاق دهان هنگام خواب, استخوان درد, یبوست, سردی اندام  انتهایی مانند دست و پاها, کم خونی, درد مفاصل, خارپاشنه, زانو درد, درد سیاتیک و کمر درد می‌شود.

به گزارش سرویس عملی وقت نیوز ، سیدجواد علوی اظهار کرد: بهتر است که ماست همراه با پونه کوهی, نعنا, زنیان یا دارچین مصرف شود تا از مضراتش کاسته شود.

به گفته وی برنج سالم و نان سالم مهم‌ترین نقش را در سلامت خانواده بر عهده دارد و جزو اصلی‌ترین ماده غذایی است که در اولویت تولید قرار گرفته است.
این کارشناس طب سنتی افزود: غربی‌ها غذاهای به ظاهر ساده اما شفابخش مثل آبگوشت, کلجوش, نرگسی, سکنجبین و ... را گرفتند و به جای آن غذاهای با طبع سرد خودشان را مثل ماکارونی, گوشت گاو, سوسیس و کالباس, سالاد, سس, نوشابه‌های گازدار که سر منشاء بسیاری از بیماری هاست را به ایرانیان دادند.

وی ادامه داد: فست فودها, گالباس, و سوسیس, چیپس و پفک تماما مضر است و عامل بروز کبد چرب, جوش‌های صورت, نازایی و ... است.

این کارشناس طب سنتی خاطرنشان کرد: در یکی دو نسل گذشته مردم همواره با توجه به مزاج خود, فصل, سن, مزاج مکان غذا مصرف می‌کردند مثلاً در تابستان غذاهای حاضری و غیر پختنی مصرف می‌کردند و در زمستان غذاهای با کیفیت و سنگین تر مصرف می‌کردند و به همین دلیل از عمر طولانی تری برخوردار بودند.

586