کد خبر: 1022482 تاریخ انتشار: 1397/10/14 11:35
حجت الاسلام سرلک :
طرح مسایل جناجی، افراد متدین را از نمازجمعه دور می کند

وقت نیوز - حجت الاسلام علی سرلک با اشاره به انتصاب حجت الاسلام حاج علی اکبری به عنوان امام جمعه موقت تهران و استقبال از این انتصاب گفته است : طرح مسایل جناجی در خطبه های نماز می تواند افراد متدین را از نماز جمعه دور و مسایل عام و فراگیر را تحت شعاع قرار گیرد.

به گزارش وقت نیوز ،وی به خبرآنلاین گفت: استقبال مردم از نمازجمعه به تامین توقعات آن ها از فضای نماز جمعه به عنوان یک فضای آرام‌بخش و وحدت‌آفرین و درعین حال روشنگر برای تبیین معارف و توضیح اخلاقیات بازمی‌گردد.

وی با بیان اینکه اشکالات نمازجمعه در سه محور اصلی قابل بررسی است افزود: نخست اینکه به مسایل روز نمی‌پردازد، برخی تصور می کنند مسایل روز به معنی مرور تقویم مناسبت ها است به طوریکه شاهدیم برخی ائمه‌جمعه تقویم مناسبت ها را پیش روی خود گذاشته و بر اساس آن برخی مناسبت‌ها را تبریک یا تسلیت می گویند یا اتفاقی را محکوم یا تایید می کنند؛ این در حالی است که مناسبات روز معنای وسیع‌تری دارد؛ مضمون خطبه ها باید به روز بوده و به مسایل اصلی و چالش های جدی پرداخته شود.

سرلک اظهار داشت: نکته دوم اینکه نماز جمعه باید هویت داشته باشد در حالیکه نماز جمعه تهران از این ویژگی محروم است، یکی از دلایل آن را می توان موقت بودن امامان جمعه و تعدد غیر ضروری آنها در تهران دانست. نمازجمعه تهران گاهی تشریفاتی برگزار می شود. در حالی که نمازجمعه باید هویت شهر تهران را داشته باشد بدون تردید  برخی از شهرستان ها هویت نمازجمعه شان بسیار بیشتر از تهران است.  

وی در ادامه افزود: در نماز جمعه تهران بعضی خطبه ها اصلا در تراز نماز جمعه پایتخت کشور اسلامی نیست.

مسوول سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هنر به یک مورد دیگر از ایرادات اشاره کرد و گفت: تغییر فصلی مکان نمازجمعه از دانشگاه تهران به مصلی و برعکس و تفتیش فیزیکی بدنی و وجود نرده ها جنبه قدسیت نمازجمعه را زیر سوال برده است البته باید عنوان شود که امنیت لازم است و باید این موضوع با دستگاه های ایکس ری تامین شود.

سرلک در پایان افزود: در نهایت چتر بسته یا چتر کوچک نماز جمعه را می توان مشکل سوم نماز جمعه تهران دانست؛ گاهی اوقات از خطبه های نماز جمعه تهران  مسائل جناحی مطرح و مسائل عام و فراگیر فراموش می شود که آفت بزرگی است، این اقدام باعث می شود برخی از افراد متدین از نمازجمعه دور شوند و این فضا را متعلق به خود ندانند .
586