کد خبر: 1026266 تاریخ انتشار: 1399/06/25 11:45

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان آذربایجان شرقی بر اجرای قانون جامع حدنگاری تاکید کرد

وقت نیوز - دادستان عمومی و انقلاب مرکز آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت و اثر قانون جامع حدنگاری ( کاداستر ) در کاهش پدیده زمین خواری و حراست از بیت المال ،  بر اجرای دقیق و حامع این قانون از سوی دستگاه های اجرایی استان تاکید کرد.

به گزارش وقت نیوز ، بابک محبوب علیلو امروز سه شنبه در جلسه بررسی و تحلیل ارزیابی عمکرد دستگاه های اجرایی ( دولتی و غیر دولتی ) در باره این قانون گفت :  امروز بخش عمده ی از پرونده های مطرح در دادسرا و محاکم قضایی مربوط به اختلاقات ناشی از مالکیت و تعرض به اراضی ملی ، منابع طبیعی و انفال است که با اجرای درست قانون جامع حدنگار می توان این مشکلات را رفع و مالکیت دولت و اشخاص را ثثبیت کرد. ضمن اینکه با اجرای این قانون به طور ویژه ازسوء استفاده افراد سودجو که در مواردی ید طولانی در زمین خواری دارندجلوگیری می شود.

وی تاکید کرد : برای حفظ حقوق و منافع عمومی همه دستگاه های اجرایی در یک تعامل سازنده و همکاری تنگاتنگ موظف و مکلف به تسریع دراجرای قانون جامع حدنگاری هستند و دستگاه قضایی با همه توان از اجرای این قانون حمایت می کند.

علیلو با اشاره به آمارهای محلی ادامه داد : اگر چه آمارها حاکی از موفقیت و اثر بخش بودن اقدامات انجام شده  است اما هنوز خلاءهایی وجود دارد که باید شناسایی و جبران شود و در همه حال حقوق بیت المال ، دولت و اشخاص حفظ شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان آذربایجان شرقی ضمن قدردانی از تلاش های انجام شده ، تصریح کرد : همه ما در برابر حقوق عمومی و  بیت المال مسوولیت داریم و نباید اجازه دهیم فرد و یا کسانی با دلال بازی و سوء استفاده از خلا های قانونی و اجرایی اراضی ملی و دولتی  را چپاول کنند.

وی افزود : دستگاه قضایی در نظارت بر اجرای این قانون جدی است و به  موارد ترک فعل از سوی دستگاه های اجرایی ورود خواهد کرد درعین حال با همه توان آمادگی داریم دستگاه های اجرایی را در مسیر تحقق اهداف این قانون یاری کنیم .

علیلو گفت : برای مبارزه با پدیده زمین خواری ، حذف دلال بازی و جلوگیری از تعرض به اراضی ملی و دولتی بهترین راه اجرای قانون حامع حدنگاری است که لازم است همه دستگاه های مسوول نسبت به آن اهتمام کنند.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مرکز استان آذربایجان شرقی ضمن اشاره به حساسیت شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان بر لزوم ارائه برنامه عملیاتی زمان بندی شده از سوی دستگاه های اجرایی تاکید کرد و خواستار اهتمام  بیشتر مدیران و مسوولان مربوطه به تحقق هدف های پیش بینی شده در قانون جامع حدنگار و عمل به تکالیف مقرر در آن شد.

در این نشست مدیران اجرایی شرکت کننده ضمن اعلام آمادگی ، موانع و مشکلات موجود بر سر راه اجرای قانون جامع حدنگاری را مورد بررسی قرار داده و راهکارهای برون رفت از این مشکلات را ارائه کردند.

مدیرکل ثبت و اسنادو املاک آذربایجان شرقی " نهاد متولی اجرای قانون جامع حدنگاری " در این جلسه گفت : امسال برای اجرای این قانون در استان 17 میلیارد تومان اعبتار مصوب شده که تاکنونن دو میلیارد و 100 میلیون تومان آن تخصیص یافته است .

محمد افخمی افزود : در اجرای قانون فوق در استان در بخش منابع طبیعی از دو میلیون 700 هزار هکتار 51 درصد تثبیت و 23 درصد جانمایی شده است ،  هممچنین در  امور اراضی  20 درصد جانمایی صورت گرفته و در هز شهرستان یک روستا برای اجرای قانون جامع حدنگاری انتخاب شده است.

قانون جامع حدنگار ( کاداستر ) در سال 1393 با هدف مبارزه با پدیده زمین خواری و جلوگیری از تعرض به اراضی ملی و حفط بیت المال و منافع دولت در مجلس تصویب شده است .

این قانون مجموعه فعالیت‌های شامل تهیه نقشه با استفاده از عکس‌ها و تصاویر زمینی، دریایی، هوایی، ماهواره ای، تبدیل رقومی عکس‌ها و تصاویر، عملیات زمینی نقشه برداری، ویرایش و تکمیل نقشه‌های زمینی و تطبیق نقشه با وضعیت واقعی و موجود املاک و اضافه کردن کلیه اطلاعات ثبتی، حقوقی و توصیفی و کنترل نهائی و به‌روزرسانی آن می‌باشد.
586