کد خبر: 1026268 تاریخ انتشار: 1399/06/25 18:54

گزارش سفر معاون رییس جمهور به تبریز و افتتاح چند طرح فناورانه

وقت نیوز - معاون علمی و فناوری رییس جمهور در سفر به تبریز، ضمن بازدید از چند واحد صنعتی و دانش‌بنیان، چند طرح فناورانه را افتتاح کرد.

به گزارش وقت نیوز ، سورتا ستاری در نخستین گام از سفر خود به تبریز، از بخش‌ های مختلف شرکت صنعتی پمپیران بازدید کرد و در جریان آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای فناورانه این شرکت قرار گرفت.

در جریان این بازدید از نخستین پمپ "ساخت داخل" برای استفاده در خط انتقال آب خلیج فارس رونمایی و عملیات تست آن اجرا شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور سپس در دانشگاه صنعتی سهند حضور یافت و از 30 محصول به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان این دانشگاه بازدید کرد.

همچنین با حضور دکتر ستاری، مطالعات فنی و اقتصادی «سایبر پارک» تبریز به عنوان اولین سایبرپارک کشور در دانشگاه صنعتی سهند آغاز شد.

«سایبر پارک» تبریز به منظور ایجاد همزمان زیرساخت مناسب، خدمات پشتیبانی، زیرساخت‌های تحلیل و جریان دیتا و ارتباطات با کیفیت بالا برای تعامل با شرکت‌های تجاری، دانش‌بنیان و دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور در تبریز ایجاد می‌شود تا ضمن ایجاد مزیت‌های رقابتی، ایده های نوآورانه برای مبادلات ارزش افزای ترکیبی دانش و دیتا را به شرکت‌های تولیدی، بازرگانی و خدماتی ارایه دهد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه سفر به تبریز، نخستین خط تولید انبوه «تیوپ لیزر سیلد گازکربنیک» را در شهرک صنعتی شهید سلیمانی (فناوری‌های پیشرفته) تبریز افتتاح کرد.

دانش فنی تولید تیوپ لیزر سیلد گازکربنیک توسط شرکت دانش‌بنیان صنایع نوین‌اندیش سهند آرام تبریز تولید شده و در فاز نخست آن تعداد ۵ هزار تیوپ لیزری در سال تولید می‌‌شود.

با افتتاح این کارخانه، ایران به عنوان پنجمین کشور دارای فناوری تولید تیوب لیزر سیلد گازکربنیک در جهان شناخته می‌شود.

همزمان با افتتاح این کارخانه از دستاوردهای نخستین شتاب‌دهنده فناوری شمال غرب کشور مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی رونمایی شد.

شتاب‌دهنده همگامان نخستین شتاب‌دهنده حوزه فناوری در شمال غرب کشور است که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از سال 98 فعالیت خود را آغاز کرده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور همچنین از نمایشگاه فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز بازدید کرد.

در این نمایشگاه، ۱۵ طرح فناورانه و دانش‌بنیان در زمینه‌های چرم و کفش، سلامت، پلیمر، فناوری حرارتی، ساختمان و تجهیزات پزشکی به نمایش گذاشته شده است.

سورنا ستاری برای یک سفر یک روزه صبح امروز با استقبال استاندار آذربایجان شرقی وارد تبریز شد.

محمدرضا پورمحمدی استاندار و شماری از مقام های محلی معاون رییس جمهور را در بازدیدها و افتتاح طرح های یاد شده همراهی کردند.

586