کد خبر: 1028088 تاریخ انتشار: 1400/03/19 10:18

اراده ایران و جمهوری آذربایجان بر گسترش مناسبات در حوزه حمل و نقل

وقت نیوز - معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان گفت: دوستی ایران و آذربایجان ابدی است و اراده دو طرف بر گسترش روابط در حوزه حمل‌و نقل است.

به گزارش وقت نیوز ،‌ شاهین مصطفی در جریان دیدار از نوار مرزی ایران و آذربایجان در جلفا با بیان اینکه مناسبات ایران و آذربایجان در سطح بسیار بالایی قرار دارد افزود: این روابط در سال‌های اخیر رو به گسترش بود که می‌توان به همکاری‌ها در حوزه راه، نفت و گاز و صنعت توریسم قبل از کرونا اشاره کرد.

وی اظهار کرد: ایران کشور دوست و همسایه ما است که اشتراکات فراوانی بین ۲ کشور وجود دارد و برای افزایش تبادلات در زمینه‌های دین، فرهنگ و آداب و رسوم، اراده رهبران دو کشور بسیار مهم بوده و پیام‌های روشنی دارد.

مصطفی اف  با ابراز خرسندی از جشن ۵۰ سالگی بهره برداری از سد ارس بین دو کشور ایران و آذربایجان یادآور شد: این جشن برای جهان پیام‌های روشنی داشت و در دنیای امروز که بر روی مسئله آب بسیاری از کشور‌ها در حال محاربه با هم هستند، اما بر سر همین موضوع ما با ایران روابط دوستانه داریم و این سیاست کلان ما و ایران است.

وی از حمایت‌های بی دریغ ایران از جمهوری خودمختار نخجوان قدردانی کرد و گفت: در اراضی نخجوان امروز می‌توانیم به راحتی وارد ایران شویم که از نظر ما اهمیت ویژه‌ای دارد و این کشور طی ۳۰ سال گذشته که این منطقه تحت محاصره بود، از ما بسیار حمایت کرده است.

وی اضافه کرد: امروز در جمهوری خودمختار نحجوان شاهدیم که در انرژی، گاز و راه‌ها ایران همواره حمایت کرده است و اراضی ما را به هم پیوند داده است تا نخجوان بتواند نفس بکشد و ما به همه جهان اعلام می‌کنیم که ایران و آذربایجان کشور‌های دوست و متحد منطقه هستند و این دوستی‌ها همیشگی و ابدی خواهد بود.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان ایجاد خط اتوبوسرانی و ارتباط خودروئی بین نخجوان و باکو را از جمله اهداف مذاکرات مشترک با ایران اعلام و اضافه کرد: ما در این زمینه با طرف‌های ایرانی مذاکره می‌کنیم تا این خط اتوبوس به زودی ایجاد شود.

 وزیر راه و شهرسازی نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران احترام و اعتقاد ویژه‌ای به ارتقای روابط با کشور‌های همسایه به خصوص جمهوری آذربایجان دارد که پیشینه تاریخی و فرهنگی مشترک بین دو کشور و اراده رهبران دو کشور، تلاش برای گسترش روابط دوجانبه را چند برابر می‌کند.
گامهای گسترش روابط حوزه حمل و نقل ایران و آذربایجان
محمد اسلامی افزود: با توجه به تحولات اخیر منطقه و تفاهم نامه سه جانبه بین روسیه، آذربایجان و ارمنستان، محور راه آهن تبریز- نخجوان به سمت آذربایجان و روسیه را فعال می‌کنیم که ظرفیت‌های تجاری دو کشور و کشور‌های منطقه را گسترش دهد.

اسلامی با بیان اینکه ایران و جمهوری آذربایجان فرصت‌های متنوع و زیادی دارند که می‌توان در کریدور‌های دریای سیاه و خلیج فارس نقش موثری ایفا کنند، تلاش برای تحقق این فرصت‌ها را جزو علاقمندی‌های دو طرف بیان کرد.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان امروز برای دیدار با مقام‌های جمهوری آذربایجان درباره توسعه روابط دوجانبه، وارد جلفا در ۱۳۲ کیلومتری شمال غرب تبریز شد.

اسلامی بعد از دیدار و مذاکراه با همتایان آذربایجانی خود، برای مذاکرات بیشتر جلفا را به مقصد باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان ترک کرد.

586