کد خبر: 1035453 تاریخ انتشار: 1402/08/24 16:37

پیش‌بینی بارش برف در ارتفاعات آذربایجان‌شرقی

وقت نیوز - رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از امروز نفوذ و فعالیت سامانه بارشی موجب بارش باران در بیشتر نواحی و برف در ارتفاعات و مناطق سردسیر استان می‌شود.

به گزارش وقت نیوز ‌، « محمد امیدفر» روز چهارشنبه افزود: براساس نقشه های پیش یابی هواشناسی و آخرین تصاویر ماهواره ای، فعالیت متناوب سامانه بارشی تا عصر جمعه ادامه می یابد و در این بازه زمانی جوی به نسبت ناپایدار در استان حاکم می شود.

وی با بیان اینکه شدت فعالیت سامانه روز جمعه است، اظهار کرد: فعالیت این سامانه موجب افزایش ابر، وزش باد گاهی به نسبت شدید، غرش آذرخش و احتمال خیزش گرد و خاک می شود.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: احتمال لغزندگی و اختلال در تردد جاده ای، آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب ها، برخورد آذرخش و مه و سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه های فصلی وجود دارد بر این اساس علاقه مندان به طبیعت از اتراق در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها و رفتن به مناطق مرتفع و کوهستانی پرهیز کنند.

امیدفر، ادامه داد: با توجه به وزش باد گاهی به نسبت شدید در این مدت، احتمال سقوط یا پرتاب اجسام سبک، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به سازه های سبک وجود دارد بر این اساس محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده ضروری است.
احتمال سقوط یا پرتاب اجسام سبک، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به سازه های سبک وجود دارد بر این اساس محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده ضروری است.

وی یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته هریس با دمای پنج درجه و کلیبر، جلفا و عجبشیر با دمای ۱۲ درجه بالای صفر به ترتیب خنک ترین و گرمترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز در خنک ترین زمان در این بازه زمانی به ۱۰ درجه بالای صفر رسید.

 آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک بوده ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

آذربایجان شرقی همواره زیر تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و ربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

586