کد خبر: 1028364 تاریخ انتشار: 1400/05/09 01:13
امام جمعه تبریز :
جوانان تحت تاثیر القائات رسانه های خارجی قرار نگیرند

وقت نیوز - نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در واکنش به تجمع محدود شماری از جوانان تبریزی در حمایت از مردم خوزستان طی هفته گذشته گفت : رسانه های خارجی و دشمنان به دنبال ناامن سازی کشور هستند و جوانان کشور نباید تحت تاثیر و القائات آن ها قرار بگیرند.

به گزارش وقت نیوز ،‌ حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل‌ هاشم در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز تصریح کرد :  بدانید این رسانه ها دلشان برای ما نمی‌سوزد و آذربایجان اتحاد خود با خوزستان را در هشت سال دفاع مقدس با عمل نشان داده است.

امام جمعه تبریز با اشاره به سالروز امضای فرمان مشروطه و شهادت شیخ فضل‌الله نوری گفت: به بیان رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای عزیز اگر حادثه مشروطیت نبود، انقلاب اسلامی به‌ وجود نمی‌آمد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی افزود: مشروطیت اولین‌بار این فکر را که مملکت متعلق به‌مردم است، مردم هم در این‌جا حقی دارند و خواست آنها باید تأثیری داشته باشد، مطرح کرد، این اولین حادثه استثنایی بعد از ورود اسلام، حادثه بسیار مهمی است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با اشاره به سیاست کشور در آن مقطع و حرکت کردن آن به‌سمت سکولاریزه ‌شدن خاطر نشان کرد: تلاش و تحصن و شهادت شیخ فضل‌الله نوری در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)، موجب شد تا نظارت استصوابی علما بر مصوبات مجلس در اصل دوم متمم قانون اساسی گنجانده شود. 

وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی؛ حضرت امام خمینی (ره) با تأسی به‌ این تدبیر اساسی و حیاتی، بر وجود شورای نگهبان تأکید کردند.

خطیب نماز جمعه تبریز در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از مصاحبه آقای الله‌ شکور پاشازاده (رئیس اداره مسلمانان قفقاز) گفت: وی در مصاحبه‌ای از فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی تجلیل کرده و گفته فتوای ایشان نویدبخش در این منطقه و زمینه‌ ساز و پیروزی آذربایجان در آزادسازی خاک های اشغالی قره‌باغ شد.

خطیب نماز جمعه تبریز در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به رژه نیروی دریایی روسیه گفت: ۵۴کشتی جنگی ازجمله  سه  ناوچه از هند و ایران و پاکستان، ۴۸ فروند هواپیمای جنگی و ۴۰۰۰ نیروی نظامی در آن شرکت داشتند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه این حضور مقتدرانه پیام‌های زیادی دارد، ادامه داد: بررسی مسیر طولانی دریانوردی که با پیمودن ۱۳هزار مایل دریایی، معادل ۲۵هزار کیلومتر! که در بدترین فصل سال برای دریانوردی انجام می‌شود یک رکورد بزرگ در نوع خود محسوب می‌شود. این امر نشان از توان بالای ایران در فناوری صنایع دریایی است که می‌تواند شناور بسیار سنگین مکران با تناژ ۱۲۰هزار تُن و ناوشکن محافظ سهند با ۱۴۰۰تُن را راهی این ماموریت بزرگ کند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با بیان اینکه اعزام این دو شناور به‌روسیه صرفاً یک حضور نظامی نیست، گفت: این حضور نماد برقراری پیوند راهبردی با کشور قدرتمند روسیه است که چندان به‌مذاق آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای و عوامل داخلی‌اش خوش نیامده است.

امام جمعه تبریز با یادآوری اینکه سیاست‌های شیطانی استکبار در طول ۴۲سال گذشته خصوصاً ده سال اخیر مبتنی بر تشدید تحریم همه‌جانبه ایران به‌ویژه در حوزه دفاعی بوده است، گفت: روحیه انقلابی و مدیریت جهادی فرماندهان و دانشمندان و کارگران صنایع دفاعی و دریایی ما نشان داد با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی می‌توان بلندترین گام‌ها را به‌سمت خودکفایی برداشت.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در ادامه خطبه ها با اشاره به مساله حقوق کودک اظهار کرد: یکی از نشانه های جوامع در حال رشد توجه ویژه به مساله حقوق کودک است، جامعه‌ای که در عرصه‌های مختلف حیات زندگانی از حقوق کودک غافل شود، توفیق ایجاد تمدن الهی نخواهد داشت.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه یکی از دستورات عینی اسلام و مکتب اهل بیت(ع) توجه ویژه به حقوق بنیادین کودکان است، گفت: هر پدر و مادری که به ادب کودک بی‌توجه باشد، در محضر پرودگار پاسخگو خواهد بود و هم خانواده و هم مسئولان  موظف هستند زمینه تعلیم و تأمین مهارت‌ها را فراهم کنند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم خاطرنشان کرد: متأسفانه به علت بحران‌های اقتصادی، در بعضی خانواده‌ها فرصت کافی برای تربیت کودک وجود ندارد و یا برخی پدران و مادران هم برای تمام برنامه‌ها وقت می‌گذراند و هزینه می‌کنند، اما به کودکان خود توجه چندان ندارند، فردای قیامت باید پاسخگو باشند.

وی تصریح کرد: منظور از آزادی کودک، رها کردن کودک برای هر کاری نیست بلکه منظور این است که بیشتر از ظرفیت کودک از او چیزی درخواست نشود.

586